Abstract |
Pētījuma autora mērķis ir papildināt diskontēto naudas plūsmu teorētisko bāzi ar ieskatu no modeļa pielietojuma praksē, kad tiek vērtēti Latvijā bāzēti uzņēmumi. Pētījums apkopo un analizē faktorus, kuriem ir vislielākā ietekme uz uzņēmumu vērtību. Svarīgākie faktori tiek noteikti pēc korporatīvo finanšu ekspertu pieredzes cieši strādājot pie atšķirīgiem vērtēšanas gadījumiem. Šiem ekspertiem ir bijusi cieša komunikācija ar uzņēmuma vadītājiem un īpašniekiem, kā arī pieeja jūtīgai informācija, kas citkārt netiek atklāta trešajām personām.
Autors ir veicis astoņas padziļinātas daļēji strukturētas intervijas ar speciālistiem no tādām nozarēm kā audits, korporāciju finanses un juridiskās konsultācijas. Pētījumā ir apskatīti diskontēto naudas plūsmas modelim svarīgākie finanšu rādītāji kā Peļņa pirms procentiem, nodokļiem un amortizācijas, kapitāla investīcijas, neto apgrozāmais kapitāls un arī padziļināta apskata nefinanšu faktorus, kam ir ievērojama ietekme uz finanšu rādītājiem.
Pētījuma rezultāti norāda, ka ir būtiski izsvērt uzņēmuma galvenos vērtības radītājus, lielākos riskus, kā arī atrast piemērotu uzņēmumu ar līdzīgu profilu, ko izmantot finanšu rādītāju salīdzināšanai. Kā svarīgākos nefinanšu faktorus var minēt uzņēmuma pārvaldes kvalitāti, vienošanās ar vadību, nākotnes naudas plūsmas ticamības momentu, reputāciju, kopējo tirgus stāvokli un ēnu ekonomiku.
Pētījuma rezultātā ir izveidots saraksts ar svarīgākajiem punktiem, ko ir ieteicams izsvērt uzņēmumu vērtēšanas procesā. Sarakstu var lietot gan vērtējuma veicēji, gan investori neatkarīgi no mērķuzņēmuma industrijas vai specifiskas uzņēmuma darbības. |