Abstract |
Mūsdienās aizvien populārāka kļūst strādāšana attālināti. Covid pandēmijas ietekmē mājas biroji ir kļuvuši par neatņemama sastāvdaļu jaunu ēku projektēšanā, kas ne tikai palielina īpašuma vērtību, bet arī uzlabo potenciālo īpašnieku mentālo un fizisko veselību. Pavisam nesenā pagātnē, kad atvērtā plānojuma un kabīņu fermu tipa biroji bija standarts, stagnējais darba laiks no astoņiem līdz pieciem bija ikdiena, darbinieku morāle bija zema, kā rezultātā jau 21. gadsimta sākumā mājas biroju attīstība bija neizbēgama, taču tikai Covid pandēmijas ietekmē tā uzņēma pilnus apgriezienus. Bakalaura darbā tiek apskatīta netradicionālu mājas biroju plānošana, kas sevī ietver mājas biroju novietni ēkas pagraba un bēniņu stāvos ar mērķi palīdzēt ne tikai vairot izmantojamo telpu platības jaunu ēku projektos, bet arī piedāvāt risinājumus jau esošu ēku plānojumiem ar neizmantotām bēniņu un pagraba telpām.
Bakalaura darba teorētiskais pētījums sastāv no trim daļām. Pirmajā daļā tiek izpētīta biroju veidošanās vēsture, mājas biroju aktualizēšanās 21. gadsimtā, to ergonomika un ar fizisko un mentālo veselību saistītie izaicinājumi, kopstrādes telpu aktualizācija, kā arī apskatīta Covid pandēmijas ietekme uz potenciālu turpmāko mājas biroju attīstību. Otrajā daļā tiek apskatīti netradicionāli mājas biroju novietošanas paņēmieni, kas sevī iekļauj mājas biroja novietošanu bēniņu un pagraba stāvos, zem kāpnēm, iebūvētos skapjos. Tiek izpētīti arī nepieciešami faktori, kā apgaismojums un mikroklimats šo telpu potenciālam risinājumam. Trešajā daļā tiek analizēti un salīdzināti jau pasaulē risinātu ēku plānojumi ar mājas biroju un kopstrādes telpu novietošanu bēniņu un pagraba telpās.
Pētījuma rezultātā tiek definētas problēmas ar ko mājas biroju projektēšana saskarās mūsdienās un kā no tām iespējams izvairīties. Kas jāievēro projektējot mājas biroju vairāk netradicionālās telpās, kā arī analizēti un salīdzināti jau pašlaik risināti piemēri, kur mājas biroji tiek projektēti daudzdzīvokļu un privātmāju bēniņos, pagrabos, skapjos, zem kāpnēm vai kur viss bēniņu stāvs paredzēts kopstrādes telpām.
Bakalaura darba apjoms ir 29 lappuses, pievienoti 29 attēli un 1 tabula. Darbā izmantoti 34 literatūras avoti. |