Abstract |
ANOTĀCIJA
Bakalaura darba tēma ir VENSPILS APKĀRTNES JŪRAS KRASTA IZMAIŅAS
Darba rakstīšanas laikā tika uzdots jautājums: vai jūras ūdens līmenis Ventspils un apkārtējas teritorijas piekrastē nākotnē palielināsies vai samazināsies, izmantojot iepriekšējo gadu informāciju, un kā tas ietekmēs esošo situāciju, vai ir kādi citi faktori, kuri to varētu izdarīt?
Mērķis: Izdalīt Ventspils un apkārtnes ūdens līmeņa izmaiņas tendences uz esošo brīdi un uz nākotni aprakstīt tās un grafiski attēlot kartogrāfiskos materiālos.
Uzdevumi: Izmantojot esošos jūras līmeņa augstumus tika izvirzīts uzdevums noteikt ikgadēju jūras līmeņa augstuma kāpumu, ņemot vērā citus faktorus (vertikālo zemes kustību). Izdalīt, tā saukto reālo kāpumu, par kuru, ņemot vērā iespējamus faktorus dabā, paaugstināsies jūras līmenis noteiktā teritorijā, pamatoties uz kuru, tiks veidotas tālākās prognozes.
Datu vislielāko daļu sastāda hidrometeoroloģiskie dati jūras līmeņa novērojumi veikti Ventspils hidrometeoroloģiskā stacijā periodā no 1950. līdz 2009. gadam. Šis laika posms ir izvēlēts, lai datus varētu salīdzināt ar rīcībā esošiem zemes vertikālo kustību pētījumos pieejamiem datiem, kā arī 20. gs. 40-to gadu datu iegūšanas kvalitātes dēļ (ļoti kļūdaina, ar lielu brāķa procentu kā arī nepastāvīga).
Aplūkojot dažādus materiālus, tika konstatēts, ka esošā situācija reālos dabas apstākļos tika izveidota ne tikai jūras līmeņa izmaiņu dēļ, bet arī zemes virsmas vertikālo kustību dēļ, ka arī krastu erozijas dēļ. Darbā tiek aplūkoti krastu erozijas (deformācijas) iemesli, kā arī, ņemot vērā darba raksturu, krasta izmaiņu procesu (erozijas, noskalošanas, pieaugums) rezultāti.
Ņemot vērā to, ka aplūkotai teritorijai ir gan pludmales, gan stāvkrasti, tika apskatīti krastu erozijas pētījumi dažādiem krastu tipiem, ar piemēriem citur Latvijā.
Izpētot zemes vertikālās kustības, tika konstatētas reģiona vertikālās kustības 50 gadu laikā, definētas pēc dažādā laikā veiktiem pirmās klases nivelēšanas mērījumiem.
Tika salīdzināta visu triju faktoru savstarpēja mijiedarbība: jūras ūdens līmeņa izmaiņa, vertikālās zemes kustības un krasta erozija. Tika izpētīts ,vai jūras ūdens līmeņa izmaiņa tiek kompensēta ar vertikālām zemes kustībām, vai otrādi, ka arī aplūkots, vai šie spēki būs ietekmīgāki par krasta eroziju aplūkotā teritorijā vai nē.
Darbs ir uzrakstīts uz 80 lappusēm ar 67 grafiskiem attēliem (zīmējumiem, fotogrāfijām, grafikiem, kartēm un ar 5 pielikumiem 21 lappusēs) |