Abstract |
Atjaunojamo resursu aktualitāte ar katru gadu palielinās, tajā skaitā arī saules enerģijas izmantošana. To veicina gan klimata krīze, gan pandēmijas izraisītās sekas, gan arī ģeopolitiskais sasprindzinājums 2022. gadā. Taču, lai padarītu saules paneļu uzstādīšanu visiem pieejamu, nepieciešams noskaidrot galvenos soļus, kas jāveic, lai paneļus veiksmīgi uzstādītu, apzināt dizaina iespējas un integrācijas daudzveidību arhitektūrā.
Bakalaura darba mērķis ir izpētīt, kā nonākt pie funkcionāla un energoefektīva saules paneļu integrācijas risinājuma vienģimeņu un daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku vidē.
Lai iedzīvotājs savā dzīvojamā vidē uzstādītu saules paneļus, Eiropas parlaments izvirza Eiropas Zaļā kursa un “REPowerEU” plānus ar mērķi samazināt siltumnīcas efekta gāzu emisijas un padarīt Eiropas valstis neatkarīgas no Krievijas resursiem. No Eiropas fondiem Latvijas iedzīvotājiem ar mājsaimniecībām tiek sniegts finansiāls atbalsts.
Darbā veikta saules paneļu izpēte dabā, noskaidrojot reālās iedzīvotāju iespējas aprīkot savu dzīvojamo vidi ar saules enerģijas iekārtām. Vienģimeņu ēku un daudzdzīvokļu piemēri Latvijā salīdzināti ar saules paneļu integrācijas risinājumiem Zviedrijā. Analizēta arī saules paneļu uzstādīšanas aktivitāte abās valstīs. Apskatot ārzemju modernos arhitektūras risinājumus un zinātnieku pētījumus, analizēta saules paneļu dizaina attīstība nākotnē.
Pētījumā apzināta informācija par saules paneļu ilgmūžību un tajos izmantoto materiālu utilizācijas iespējām.
Pētījuma galvenais secinājums ir, ka pieprasījums pēc saules paneļiem Latvijas mājsaimniecībās ir pieaudzis vismaz 10 reizes pēdējā gada laikā, salīdzinot 2022. gadu ar 2021. gadu.
Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes 4. kursa studentes Diānas Tīģeres bakalaura darba pētījuma daļa sastāv no ievada, trīs analītiskajām nodaļām ar apakšnodaļām un secinājumiem.
Bakalaura darbs sastāv no 43 lapaspusēm, tajā skaitā 10 pielikuma lapaspusēm, 53 attēliem, 4 tabulām, 7 grafikiem un 44 izmantoto informācijas avotu vienībām. |