Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Master
Title of the study programm Aviation Transport
Title in original language Aviācijas emisiju reducēšanas iespēju ietekme siltumnīcefekta mazināšanai ģeopolitisko norišu mainīgajos apstākļos.
Title in English Impact of Aviation Emission Reduction Options on Greenhouse Mitigation in Changing Geopolitical Conditions.
Department
Scientific advisor Māris Hauka
Reviewer Ilmārs Ozoliņš
Abstract “Aviācijas emisiju reducēšanas iespēju ietekme siltumnīcas efekta mazināšanai, ģeopolitisko norišu mainīgajos apstākļos”. Pasaule šobrīd piedzīvo aviācijas nozares paplašināšanos gan pārvadāto pasažieru ziņā, gan aviācijas kravu pārvadāšanā. Pirms Covid pandēmijas, 2019. gadā tika pārvadāti 4.8 biljoni pasažieru un lielās cilvēku dzimstības un vidusmēra klases pieauguma dēļ, nākošo divdesmit gadu laikā tiek prognozēts, ka pārvadāto pasažieru skaits varētu dubultoties. Līdz ar to palielināsies arī lidmašīnu kaitīgo izmešu daudzums, kas ir nopietns drauds ekoloģijas sistēmai, ņemot vērā jau šobrīd vēsturē augstākos dabas piesārņojumu rādītājus. Darbā tiek pētīts šobrīd pieejamo alternatīvo degvielu un jaunu dzinēju iespējas ekspluatēšanai. Problēma nekavējošai risinājumu izpildei ir, samazinot izmešu daudzumus, palielinās izmaksas, līdz ar to sadārdzinās aviobiļešu cenas, kas ietekmē aviokompāniju konkurētspēju. Darbā tika iegūti rezultāti, ka palielinot biļešu cenas par 10% kompānija negūst zaudējamus, ja izmantos HEFA biodegvielas apvienošanu ar Jet A1 degvielu, kas samazinātu lidmašīnu kaitīgo izmešu daudzumu par 80%. Ņemot vērā darba tirgus konkurenci, viena lidsabiedrība nevar palielināt biļešu cenas, tāpēc nepieciešams ieviest vispasaules vai reģionālus standartus visām aviokompānijām, kas paredzētu nekavējoties sākt izmantot biodegvielas izmantošanu, palielinot biļešu cenu par 10%. Aviokompānijām, šo standartu neievērošana, tiktu piespriestas % soda sankcijas no ienākumiem.
Keywords Aviācija, Dabas piesārņojums, Biodegviela,
Keywords in English Aviation, Ecosystem pollution, Biofuels/Jet fuel
Language lv
Year 2022
Date and time of uploading 10.06.2022 14:13:59