Abstract |
Šis darbs ir veltīts pētījumam par muskuļu noguruma novērtēšanas metodes izstrādi, izmantojot inerciālos sensorus. Tiek meklētas likumsakarības starp izmaiņām muskuļa elektriskajā signālā un biomehāniskajos parametros, lai meklētu risinājumu, kā ar inerciāliem sensoriem noteikt muskuļu nogurumu.
Darba mērķis ir veikt pētījumus par muskuļu noguruma ietekmi uz biomehāniskiem parametriem, izmantojot inerciālos sensorus, kuri stiprināti uz apakšdelma, augšdelma un pleca. Iegūtie rezultāti tiek salīdzināti ar virsmas elektromiogrāfa datiem, kas iegūti piestiprinot elektrodus uz augšdelma divgalvainā muskuļa (turpmāk tekstā latīņu valodā – m. biceps brachii). Virsmas eletromiogrāfs tiek izmantots salīdzināšanai, jo tas šobrīd ir visplašāk lietotais instruments akūta muskuļu noguruma noteikšanai.
Darbs sastāv no teorētiskās un praktiskās daļas. Teorētiskajā daļā tiek apskatīta muskuļu uzbūve un to darbības pamatprincipi, muskuļu nogurumu veidi, visbiežāk izmantotās muskuļu noguruma noteikšanas metodes un līdzšinējie pētījumi par kustību izmaiņām, iestājoties muskuļu nogurumam.
Darba praktiskajā daļā tiek reģistrēta apakšdelma, augšdelma un pleca rotācija un m. biceps brachii elektriskā aktivitāte, pildot atkārtotu elkoņa locītavas saliekšanas vingrinājumu. Tiek analizēts, kādas ir likumsakarības starp izmaiņām elektriskajā aktivitātē un ķermeņa daļu rotācijas leņķiem.
Darbā tika secināts, ka, iestājoties muskuļu nogurumam, ir novērojama muskuļu elektriskās aktivitātes amplitūdas palielināšanās, kā arī samazinās indivīda vingrinājuma atkārtojamības precizitāte, salīdzinot ar vingrinājuma atkārtojamības precizitāti pirms muskuļu noguruma iestāšanās.
Maģistra darbs ir izstrādāts Elektronikas un Datorzinātņu institūtā, izmantojot institūtā izstrādāto inerciālo sensoru sistēmu, sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes biomedicīnas inženierinātņu un nanotehnoloģiju institūtu, kur tika iegūti dati no virsmas elektromiogrāfa. Pētījumā piedalījās četri brīvprātīgie dalībnieki.
Darbs sastāv no 74 lapām, 41 attēliem, 9 tabulām un 1 pielikuma. Darbā izmantoti 49 literatūras avoti. |