Abstract |
Šajā maģistra darbā tiek apskatīta piecu slāņu sendviča kompozīts.
Kompozītmateriālus to stiprības un viegluma dēļ plaši izmanto aviācijā, automobiļu būvē, ēku celtniecībā un sporta inventāra ražošanā.
Darba uzdevumi:
1) Sendviča kompozīta modelēšana programmā Ansys, izmantojot dažādus galīgus elementus un to kombinācijas. Rezultātu salīdzināšana, optimālā varianta izvēle.
2) Pašfrekvenču sakarību noteikšana, izmainot sendviča izmērus, izmantojumus materiālus, balstīšanas veidu.
Pētījamais objekts simetrisks piecslāņu sendviča tipa kompozīts ar vidējo putuplasta slāni, kuru ierobežo 2 alumīnija slāņi un 2 pjezoelektriķu slāņi.
Kompozīta sija tiek modelēta, izmantojot dažādus galīgus elementus un to kombinācijas: SHELL 181; SHELL 281; SOLID 45; SOLID 185; SOLID 186; SHELL 99 un SOLID 186; SHELL 181 un SOLID 185; SHELL 281 un SOLID 186. Apkopojot rezultātus, secināju, ka labākais variants kompozītmateriālu modelēšanai programmā Ansys ir izmantot SOLID 281 vidēja slāņa modelēšanai, un pārējus slāņus modelēt ar SHELL 186.
Modelējot sendviča tipa kompozīta siju, izmainot vidējā slāņa biezumu, var secināt, mainot biezumu no 10 mm līdz 150 mm, lieces svārstību formu frekvences pieaug, bet vērpes un spiedes
formu frekvences samazinājas. Šīs sakarības ir raksturīgas abiem vidējiem slāņiem - Divinycell H35 un H250; un abos balstīšanas variantos.
Palielienoties sijas garumam, visu svārstību formu frekvences samazinājas. Katrai pašfrekvencei ir dabūtas tendences līknes un likumsakarības, pēc kurām var prognozēt sijas noteiktu frekvenci ar doto garumu.
Palielinoties sijas dimensijām vienlaicīgi, katra pašfrekvence samazinājas pēc noteiktās sakarības. Katrai pašfrekvencei ir dabūtas tendences līknes un likumsakarības, pēc kurām var prognozēt sijas noteiktu frekvenci ar dotiem izmēriem.
Maģistra darbs ir uzrakstīts angļu valodā, tā apjoms ir 141 lpp. Darbs satur 58 attēlus, 61 tabulas, un tajā ir izmantoti 27 literatūras āvoti. |