Abstract |
Diplomdarbs ir izstrādāts Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātē, Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedrā.
Diplomdarbs sastāv no divām daļām - bakalaura darba daļas un inženierprojekta daļas:
Bakalaura darba tēma: 3D betona printēšanas nozīme un attīstība būvniecībā;
Inženierprojekta tēma: Sporta zāles būvniecība Ķekavas pagastā.
Pētījuma mērķis ir izpētīt 3D betona printēšanas attīstību, nozīmi un nepieciešamību, kā arī 3D betona tehniskās īpašības. Pētnieciskajā daļā tika izpētīta pieejamā literatūra par 3D betona printēšanas pirmsākumiem un attīstību laika gaitā, sasniegumiem, dažādiem risinājumiem, nākotnes iespējām un ieguvumiem.
Praktiskajā daļā tika iegūts atbalsts un palīdzība no Dānijas Tehniskās universitātes betona laboratorijas vadītāja, kas deva iespēju izmanot gatavos maisījumus, telpu un presi, kā arī dalījās ar pieredzi. Atsaucīgs bija arī 3D betona printeru ražošanas uzņēmums COBOD, kas deva informāciju par printeri.
Praktiskajā daļā tika izveidoti un notestēti 3D printējamā betona paraugi, izmantojot divu dažādu ražotāju gatavos maisījumus. Paraugu rezultāti tika salīdzināti savā starpā, tika noteikts, ka abu ražotāju betona klase atbilst C35/45. Svaigs, tikko izgatavots 3D betons, salīdzinoši ar tradicionālo betonu, ātri sāk sacietēt un kļūst grūti iestrādājams. Sastāva ziņā tas atšķiras no tradicionālā betona, ka tam, papildus citām ķīmiskajām piedevām, ir arī tiksotropiju kontrolējošās piedevas.
Inženierprojekta daļā tika projektēta sporta būve, projekts sastāv no septiņām daļām - arhitektūras, inženier-tehniskā nodrošinājuma principiālajiem risinājumiem, būvkonstrukciju ekonomiskā salīdzinājuma, konstruktīvo elementu aprēķiniem, būvdarbu organizēšanas un tehnoloģijas un objekta ekonomiskā pamatojuma. Ēkā ir izvietota viena sporta zāle (handbola, florbola, basketbola, telpu futbola, volejbola un badmintona laukumi), administrācijas telpas, 4 garderobes ar dušām, tualetes, noliktava un saimnieciskās telpas. Ēkas konstruktīvais risinājums - saliekamā dzelzsbetona būve ar tērauda kopnēm, ārsienas veidotas no sendvičpaneļiem. Veikts nesošo konstrukciju - kolonnu, ekonomiskais salīdzinājums, kurā apskatītas saliekamā dzelzsbetona, HEA un cauruļveida tērauda kolonnas, izvēlētas dzelzsbetona kolonnas. Inženierprojektā, papildus kolonnu aprēķina, veikts pamatu, kopņu un kolonnas-pamata mezgla aprēķins. Izveidota koptāme un lokālā tāme. Iegūtās izmaksas - aptuveni 1500 eirom2.
Diplomdarba kopējais apjoms ir 142 lappuses, tabulu skaits - 51, attēlu skaits - 74, izmantotās literatūras skaits - 66, inženierprojekta garfiskā daļa izstrādāta uz 11 lapām. |