Abstract |
Maģistra darbā tika izstrādāti putupoliuretāna (PPU) kompozīti ar pēc iespējas lielāku atjaunojamo un pārstrādāto izejvielu saturu, kas būtu piemēroti kriogēnajai izolācijai.
Tika analizēti pieejamie literatūras avoti par dabiskajām pildvielām, to modificēšanu, kā arī putupoliuretānu iegūšanu no atjaunojamiem resursiem un to pielāgošanu kriogēnajai izolācijai.
Lai iegūtu PPU ar kriogēnajai izolācijai piemērotām īpašībām, tika izstrādātas piecas dažādas PPU sistēmas. To fizikāli-mehāniskās īpašības tika analizētas, nosakot elastības moduli, stiepes un spiedes stiprību gan 293 K, gan 77 K. Tika veikti arī PPU adhēzijas mērījumi gan bez kriošoka, gan ar kriošoku. Noteica arī materiāla blīvumu, siltumvadītspējas koeficientu, uzņēma TMA līknes un aprēķināja drošības koeficientu, kas raksturo materiāla spēju izturēt lielas temperatūras starpības. Tika izvēlēta viena sistēma, no kuras, iestrādājot tajā pildvielas, tika izstrādāti kompozīti.
Kā pildvielas tika izmantoti koksnes putekļi, mikroceluloze un nanoceluloze, kā arī to silanētās formas. Pildvielas disperģēja PPU izstrādāšanai paredzētajā poliolu maisījumā, tālāk iegūstot kompozītus. Kompozīti tika analizēti analoģiski augšminētajām PPU sistēmām. Pēc iegūtajiem eksperimentālajiem rezultātiem, tika veikti secinājumi par pildvielu ietekmi uz kompozītu īpašībām un kompozītu piemērotību kriogēnajai izolācijai.
Darbs rakstīts latviešu valodā, tā apjoms ir 91 lappuses. Darbs satur 19 tabulas, 51 attēlus, 57 literatūras avotus un 12 pielikumus. |