Abstract |
Darba tēma: “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas analīze un īpatnības”.
Temats ir aktuāls, jo IIN piemērošanas kārtība un ar to saistītās īpatnības mainās gadu no gada. Cilvēkiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, dažkārt rodas nepatīkams pārsteigums, jo ir izveidojusies nodokļa starpība un ir nepieciešams nodokli piemaksāt. Šobrīd jau ir rasts risinājums, ka cilvēks var izvēlēties piemērot/nepiemērot prognozēto neapliekamo minimumu, to atzīmējot EDS. Tomēr tāpat vēl ir daudz neskaidrību, jo problēma rodas tad, kad, piemēram, personai strauji mainās ienākumu līmenis un prognozētais neapliekamais minimums ir neprecīzs, gala rezultātā veidojas nodokļa pārmaksa vai piemaksa.
Mērķis ir izpētīt un analizēt progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, tā piemērošanu un īpatnības, kā arī tā ietekmi uz iedzīvotāju labklājību un valsts budžetu.
Darba ietvaros ir analizēta teorētiskā un zinātniskā literatūra par IIN, ieskaitot likumu, normatīvo regulējumu piemērošanas kārtība un ar IIN apliekamie objekti. Tālāk veikta analīze par IIN sistēmu un tās īpatnībām, kā arī aprakstītas prognozētā neapliekamā minimuma īpatnības, algu un autoratlīdzību aprēķina piemēri.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, teorētiskajā daļā darba autore bija izvirzījusi divus uzdevumus:
1. Izpētīt pieejamo literatūru par IIN piemērošanu un ar to saistītajām īpatnībām;
2. Izanalizēt valsts noteikto likumdošanu saistībā ar IIN un ar to saistītā progresīvā nodokļa aprēķināšanu.
Praktiskajā daļā jeb pētījumā veikta grāmatvedības nozares speciālistu intervēšana, kā arī sabiedrības aptaujāšana, lai noskaidrotu viedokli, kas skar IIN piemērošanu Latvijā.
Pētījuma ietvaros secināts, ka iedzīvotāji nav pietiekoši izglītoti saistībā ar IIN, tomēr ekspertu viedoklī tiek pausts, ka šāda informācija ir pieejama, bet cilvēki, kuri ikdienā nenodarbojas ar nodokļiem, tam nepievērš pastiprinātu uzmanību.
Darbs sastāv no 61 lpp., 17 attēliem, 1 tabulas, 23 literatūras avotiem. |