Abstract |
Mūsdienās, aizvien biežāk, tiek pielietota galīgo elementu metode, ne tikai inženieraprēķinu veikšanai, bet arī pētniecībā, tādējādi ietaupot resursus. Galīgo elementu programmas laika gaitā ir attīstījušās un piedāvā lietotājiem drauzīgas programmas, kurās var veikt dažādas simulācijas, kā piemēram statiskās, dinamiskās, siltuma pārnešanu, plūsmas u.c. Un pateicoties datortehnoloģiju attīstībai, vairs nav nepieciešami jaudīgi datori aprēķinu veikšanai, bet to visu var izdarīt attālināti ar mākoņskaitļošanu. Šīs tehnoloģijas izmanto arī ražošanā, metālapstrādē apskata spēku un temperatūras rašanos apstrādes laikā, skaidas veidošanos, instrumenta nodilumu, grūti apstrādājamu materiālu apstrādi u.c. Darba mērķis ir izpētīt un salīdzināt ātri maināmās griezējplāksnītes, kā tajās izkliedējas spēki un temperatūras, kas rodas griešanas laikā.
Maģistra darbā tika pieņemti izplatītākie virpošanas režīmi, aprēķināti griešanas spēki un temperatūras uz griezējplāksnītēm. Ar Fusion360 programmu tika izveidoti griezējplāksnīšu 3D modeļi, gan monolītu, gan ar pārklājumiem. Ar Simscale programmu tika veiktas statiskās un siltuma pārnešanas simulācijas. Iegūtie dati apkopoti ParaView programmā, izveidojot grafikus, kuros tiek salīdzināti griezējplāksnīšu spriegumi un temperatūras pie vienādiem griešanas režīmiem.
Maģistra darba apjoms 82 lapaspuses, tas satur 66 attēlus, 3 tabulas, 3 pielikumus un 21 izmantotās literatūras avotus. |