Abstract |
Diplomdarbs sastāv no divām daļām – inženierprojekta un pētnieciskās daļas.
Pētnieciskās daļas galvenais mērķis ir izpētīt un veikt salīdzinošu analīzi diviem būvniecības materiāliem – CLT un dzelzsbetonam, lai noteiktu radīto CO2 izmešu daudzumu pilnā būvniecības ciklā. Ņemot vērā, ka būvniecības industrija rada lielu CO2 izmešu daudzumu, temats ieņem nozīmīgu lomu būvniecības industrijā attiecībā uz izmešu samazinājumu.
Darba gaitā tiek izvērsti aprakstīta CLT, betona un dzelzsbetona attīstības vēsture, kā arī ražošanas, transportēšanas un montāžas tehnoloģijas. Tiek iepazīts materiālu ražošanas process un procesu secība, kādā materiāli tiek ražoti, sākot ar izejmateriālu sagādi, līdz transportēšanai uz būvobjektu. Veicot literatūras analīzi, noteikts CLT un dzelzsbetona ražošanas, transportēšanas un montāžas procesos radīto CO2 izmešu daudzums, pēc kuriem veikts radīto izmešu salīdzinājums, lai noskaidrotu materiālu ieguvumus un trūkumus.
Inženierprojekta daļā tiek izstrādāta biroja ēka Zīlānos. Ēkas apjoms ir līdzvērtīgs 3.kategorijas ēkas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Ēkas kopējā stāvu platība ir 7757.35 m2, apbūves laukums 1187.5m2. Biroja ēkai ir 7.stāvi, kur 1.stāva plānojums atšķiras no tipveida stāvu plānojumiem, ar izbūvētu uzgaidāmo telpu jeb vestibilu. Tipveida stāvu plānojumi ir vienādi, lai palielinātu iespējamo darba vietu skaitu.
Ēkas konstruktīvo shēmu veido monolītās dzelzsbetona sienas, dzelzsbetona kolonnas ar piestiprinātām Peikko DeltaBeam sijām, uz kurām balstās dobie dzelzsbetona pārseguma paneļi. Balkonu daļas tiek betonētas, veidojot monolītu pārseguma elementu. Par ēkas pamatu risinājumu izvēlēts pāļu lauks un pāļu puduri, uz kuriem balstās pamatu nesošā plātne.
Inženierprojekta aprakstošajā daļā tiek sniegta vispārīga informācija par ēkas arhitektūru, inženiersistēmu risinājumiem, būvkonstrukciju aprēķiniem, kā arī aprakstīta ēkas būvdarbu tehnoloģija, projekta izmaksas un ekonomiskais pamatojums vienam no nesošo konstrukciju elementiem. Inženierprojekta konstruktīvie rasējumi grafiski attēloti uz 11 A1 formāta rasējuma lapām.
Darbs satur 12 nodaļas, 180 lapaspuses, 94 attēlus, 31 tabulas. Darba izstrādei izmantots 31 literatūras avots. |