Abstract |
Nekustamais īpašums ir jebkuras valsts nacionālās bagātības pamats, to droši var uzskatīt par tirgus ekonomikas mugurkaulu - tas ir gan ražošanas līdzeklis (zeme, ražošanas, tirdzniecības un cita veida būves), gan patērēšanas objekts (zeme, dzīvojamās mājas, vasarnīcas utt.). Tirgus ekonomikas apstākļos nekustamais īpašums ir ne tikai prece, bet arī kapitāls, kas nes peļņu.
Maģistra darbs, “Nekustamā īpašuma pārvaldīšana un īres tirgus problēmas un risinājumi” sastāv no 81 lapām. Maģistra darbam tiek izmantoti 66 informatīvie avoti.
Maģistra darba mērķis ir izpētīt dzīvokļu izīrēšanas un pārvaldīšanas problēmas Latvijā. Kādas tās problēmas bija nesenā pagātnē un kādi labojumi ir veikti mūsdienās.
Pirmajā nodaļā tika veiktas teorētiskās literatūras analīze par nekustamo īpašumu jēdzienu, dzīvokļu īpašumu aprakst Latvijā, dzīvokļa īpašumtiesības un īpašumu formēšanas kārtību. Kā arī tika veikts pētījums par jaunākajām tendencēm dzīvokļu tirgū. Nodaļā ir apkopota un izvērtēta zinātniskā ekonomiskā literatūra, kas tendēta ir uz dzīvokļu būtību Latvijā.
Otrajā daļā tiek aprakstītas un izanalizētas nekustamo īpašumu (dzīvokļu) pārvaldīšanas problēmas, tas ir, dzīvojamo māju pārvaldīšanas būtība, tā tiesiskais regulējums, privatizēto namu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas grūtības, pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķinu kārtība, to tiesiskais regulējums un īrnieku un izīrētāju pienākumi, kas dod ieskatu uz dzīvokļa īpašumu pārvaldīšanas problēmām Latvijā.
Trešajā daļā tiek veikta normatīvo aktu izpēte, analizēta literatūra un pētīts īres līgumu tiesiskums. Aprakstīts dzīvokļu izīrēšanas problēmas, īres sektoru problēmas, denacionalizācijas posms un to līgumu būtība, to ietekme uz pārvaldīšanas darbībām un par netaisnīgiem īres līgumiem. |