Abstract |
Maģistra darbā aplūkots 3D tehnoloģiju pielietojums ēku projektēšanā, īpaši izceļot, trīs šobrīd izplatītākās jaunākās paaudzes tehnoloģijas, kā 3D lāzerskenēšana, modernā jeb mūsdienu fotogrammetrija un virtuālā realitāte ar virtuālās realitātes brillēm. Pēc tirgus datiem tehnoloģiju attīstība pēdējā desmitgadē pieaugusi eksponenciāli, kamēr liela daļa projektēšanas biroju Latvijā ikdienas darbu vēl joprojām veic ar jau iepriekš pārbaudītām metodēm, kas ne vienmēr sniedz efektīvāko rezultātu. Modernās 3D tehnoloģijas izceļas ar precīzāku telpisko datu attēlojumu un apstrādi, gūstot daudz detalizētāku informāciju par būvi. Nozarē bieži runāts par jaunajām tehnoloģijām, bet ne vienmēr līdz galam ir saprasts to potenciāls.
Darba mērķis ir izstrādāt rekomendācijas un tehnoloģiju, ar kuru palīdzību praktizējošs arhitekts var ietaupīt un efektīvi izmantot savus resursus, lai spētu fokusēties uz augstas kvalitātes projekta izstrādi.
1. nodaļā apkopotas šī brīža tendences arhitektūrā un pilsētplānošanā, kā arī šobrīd pieejamās jaunākās paaudzes tehnoloģijas projektēšanā.
2. nodaļā aplūkots jaunākās paaudzes tehnoloģiju praktiskais pielietojums projektēšanā.
3. nodaļā apkopota informācija par jaunāko tehnoloģiju potenciālu ēku atjaunošanas procesā.
Darba rezultātā tiek secināts, ka atsevišķa jaunākās paaudzes tehnoloģiju izmantošana nedod pilnvērtīgu risinājumu projektēšanas posmos, tomēr, kombinējot 3D lāzerskenēšanu, fotogrammetriju un virtuālo realitāti, ir iespējams ievērojami uzlabot projekta kopējo kvalitāti un precizitāti. Autors secina, ka darbā minētās tehnoloģijas var tikt izmantotas gan pirmsprojekta izpētes fāzē, gan veicot projektēšanu. Tehnoloģiskie risinājumi ir piemērojami dažādiem mērogiem un tie viens otru papildina.
Maģistra darbs rakstīts latviešu valodā, tā apjoms ir 118 lappuses, ieskaitot 79 attēlus. Darbam ir 6 pielikumi un 125 informācijas avoti. |