Abstract |
ANOTĀCIJA
Diplomprojektā autors ir veicis pētījumu par salmu izmantošanas iespējām apkures sistēmās. Autors apskatījis Dānijas pieredzi, kur politisko uzstādījuma rezultātā tapis enerģētikas attīstības plāns. Salmiem tur atvēlēta nozīmīga vieta. Dānija katru gadu palielina salmu apjomu siltuma un elektrības ražošanā. Pašlaik kopējais sadedzināto salmu apjoms koģenerācijas stacijās, pārsniedz 1 miljonu tonnu gadā. Tālāk darbā autors apskatījis arī Latvijas pieredzi. Latvijā nav tik lielas pieredzes salmu izmantošanā. Latvijā ir divas salmu dedzināšanas katlumājas Saulainē un Gubeņos, kuras strādā veiksmīgi. Salīdzināts tika Saulaines siltuma tarifs ar Rīgas siltuma tarifu. Valstī kopējais salmu izmantošana kopējā enerģētikas bilancē ir ļoti mazs īpatsvars, kuram ir liels potenciāls.
Autors veicis degšanas analīzi gan teorētiski, gan eksperimentāli, lai noskaidrotu cēloņus, kādēļ salmi nav populāri valsts individuālajā un centralizētajā siltumapgādē. Salīdzināti salmi tika ar koksni pēc ķīmiskā sastāva un noskaidrota degšana praktiskos apstākļos, eksperimentējot. Kurināmā salīdzināšanai tika veikts eksperiments ar apkures katlu Atmos DC 32, kurā tika salīdzinātas salmu briketes ar malku un skaidu briketēm. Eksperimentā tika vizuāli novērtēta šo kurināmo degšana un analizēta temperatūras paaugstināšanās siltuma akumulācijas tvertnē. Salmiem sadegot rodas liels daudzums pelni un sakušņi, tādēļ tika veikts apkures katlu izvērtējums un kādā veidā salmi būtu visizdevīgāk sadedzināt. Tika atrasts risinājums ar biomasas automātisko apkures katlu Carborobot. Šajā apkures katlā tiek izmantotas salmu granulas un šo granulu degšana notiek uz ruļļa, nevis kā granulu apkures katlos degļos, kuri ātri aizaug ar sakušņiem.
Autors izstrādājis apkures sistēmas projektu cūku fermai, lai nodrošinātu palīgtelpām un jaundzimušo sivēnu silto grīdas plašu apkuri. Šajā fermā apkuri nodrošinās 30 kW Carborobot automātiskais biomasas apkures katls. Apkures sistēmas projektā ir veikts siltumu zudumu aprēķins, pēc kuriem tika izvēlēti sildķermeņi fermas palīgtelpās. Caurules un spiediena zudumi autors noteicis ar dimensionēšanas metodi pēc tabulām. Pēc zudumiem un caurplūdes tika izvēlēti sūkņi un trīsgaitas vārsti, kuri tika aprīkoti ar mūsdienīgu automātiku. Šis projekta darbs ir izstrādāts reālai eksistējošai fermai un autors domā, ka darba materiāli būs noderīgi studentiem un līdzīgu projektu izstrādei.
Kopējas projekta apjoms ir 75 lpp, kas sastāv no pētījuma 25 lpp, projektu izstrādes 20 lpp, pielikuma 16 lpp. Izmantoti materiāli no 2 grāmatām, 3 referātiem, 16 interneta saitēm. |