Abstract |
Diplomprojekts sastāv no divām daļām: bakalaura darbs, kura tēma ir „3D printētu kompozītmateriālu mehānisko īpašību salīdzinājums”, un inženierprojekts, kura tēma ir „Daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka Rīgā”.
Tā kā 3D printēšana Latvijā ir parādījusies salīdzinoši nesen un nav tik attīstīta kā ārzemes (citur pasaulē tiek printētas mājas no betona, plastmasas un metāla konstrukcijām, tiek printētas arī atsevišķas detaļas, kuras izmantojamas būvniecībā), tāpēc darba autors pētnieciskajā daļā nolēma iepazīties tuvāk ar 3D printēšanas tehnoloģiju, lai apzinātu kādas tai ir priekšrocības un trūkumi un, lai nosakaidrotu, vai šo tehnoloģiju izdevīgi izmantot būvniecības nozarē.
Teorētiskajā daļā tiek analizēta informācija par jaunāko 3D printēšanas tehnoloģiju, tās izmantošanu Latvijā un pasaulē. Pētnieciskajā daļā uz datorprogrammas Autocad tika izveidots cilindrs, kurš vēlāk tika izprintēts 3D printerī vairākos eksemplāros ar dažādu procentuālo aizpildījumu. Izprintētajiem cilindriem tika veikti spiedes testi, lai noskaidrotu, kurš procentuālais aizpildījums nodrošina visaugstāko izturību, pamatojoties uz iegūtajiem datiem, tika noteikts, kurš variants ir ekonomiski izdevīgākais.
Inženierprojekta daļā tiek izstrādāta daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka Rīgā, kurai ir pagrabstāvs un četri virszemes stāvi. Apbūves laukums – 761,7 m2. Būves kopējā platība ir 3249,23 m2. Ēkā paredzēts iekļūt no austrumu fasādes puses.
Inženierprojektā tiek aprakstīta ēkas arhitektūra un telpu plānojums, kā arī inženierkomunikācijas un pašu būvdarbu organizācija. Tiek veikti aprēķini galvenajiem nesošajiem elementiem: dzelzsbetona plātnei, kolonnai un tās pamatam.
Inženierprojekts sastāv no 84 lapām, 21 attēliem un 8 tabulām. Inženierprojekta tehniskā daļa ir izstrādāta uz 8 A1 lapām un uz 1 A1 pagarinātās lapas.
Bakalaura darbs sastāv no 53 lapām, 56 attēliem un 3 tabulām. |