Abstract |
Diplomdarbs sastāv no divām daļām: inženierprojekta un pētnieciskās daļas.
Inženierprojekta daļā tika izstrādāts “Smagās tehnikas servisa centra ar biroju” projekts, kura atrašanās vieta ir Rīgā, Granīta ielā. Ēkas apjoms ir līdzvērtīgs tam, kādu studenti izstrādās dimplomdarba pētnieciskās daļas aprakstītajā priekšmetu ciklā. Tā kopēja platība ir 1620 m2, apbūves laukums 1095 m2. Ēka funkcionāli sastāv no 2 daļām – servisa daļas un biroja telpām, kuru sastāvā ir arī saimnieciskās telpas servisa darbiniekiem.
Ēkas konstruktīvo shēmu veido tērauda karkass ar kvadrātprofila kolonnām, siju starpstāvu pārsegumiem, siju jumta pārsegumu biroja daļā un kopņu jumta pārsegumu servisa daļā. Ēkas stingumu un globālo noturību nodrošina vertikālo un horizontālo saišu sistēma, kā arī kolonnu apakšgala nosacītais iespīlējums. Pamati risināti kā stabveida pamati uz šķembu sagataves kārtas.
Inženierprojekta apraksta daļā tiek sniegtas vispārīgas ziņas par arhitektūras, inženiersistēmu risinājumiem, detalizēti aprakstīts uzdevumā noteikto būvkonstrukciju aprēķins, kā arī aprakstīta būvdarbu tehnoloģija un dots projekta ekonomiskais pamatojums. Inženierprojekta konstruktīvie risinājumi parādīti uz 13 A1 formāta rasējuma lapām.
Pētnieciskās daļas mērķis ir izstrādāt priekšlikumus un realizējamu shēmu BIM (Būves informācijas modelēšanas) procesu ieviešanai studiju programmā "Būvniecība". Tādējādi optimizēt studentu pavadīto laiku minētās programmas apgūšanai. Izmantojot darbā apskatīto shēmu, BIM procesi pakāpeniski tiks integrēti studiju esošajos priekšmetos, sākot ar 2017./2018. mācību gada pavasara semestri.
Darba gaitā tika apskatīta Būvniecības izglītība kopumā un esošais studiju plāns RTU programmā ”Būvniecība”. Tiek sniegts vispārīgs priekšstats par BIM, tā vēsturi, procesiem, kā arī priekšrocībām un trūkumiem. Lai maksimāli objektīvi novērtētu iespējamo BIM procesu integrācijas pakāpi studiju programmā, tiek analizēts tā izpratnes un pielietošanas līmenis Latvijā, kā arī tiek apskatīta BIM ieviešanas stratēģija, un pieredze citās pasaules augstākās izglītības iestādēs. Šie pētījumi tiek apkopoti BIM ieviešanas shēmā, apvienojot vairākus priekšmetus no 2. līdz 4. kursam. Tās izveidē tiek ņemta vērā esošo priekšmetu specifika, saturs un to atbildīgo pasniedzēju viedoklis, kas ticis apspriests vairākās BIM ieviešanas sapulcēs.
Darbs satur 14 nodaļas, 226 lapaspuses, 59 attēlus un 41 tabulu. Darbā izmantoti 75 literatūras avoti. |