Abstract |
Dotā darba uzdevums bija aprēķināt un uzkonstruēt maiņstrāvas laboratorijas barošanas bloku, kurš kalpotu kā stacionārs maiņstrāvas avots mācību iestāžu laboratorijās un aviācijas tehniskās ekspluatācijas darbnīcās. Tā darbība ietvertu sevī sadzīves maiņstrāvas 220V 50Hz pārveidošanu 115V 400Hz maiņstrāvā, ar iespēju pieslēgt ārējo slodzi.
Galvenie avoti informācijas ieguvei darba rakstīšanas laikā bija internets un grāmatas par pusvadītāju pārveidotāju tehniku. No grāmatām tika iegūta fundamentāla teorētiskā informācija par pārveidošanas iespējām, bet internets tika izmantots kā jaunāko tehnoloģiju izpētes veidu, kā arī esošo tāda tipa pārveidotāju izpētei.
Izstrādātā maiņstrāvas pārveidotāja darbības princips balstās uz impulsa samēra modulācijas izmantošanu, ar kuras palīdzīgu tiek vadīta jaudas tranzistoru darbība. Impulsu samērs tiek izvēlēts tā, lai noteiktā laika periodā tā vērtības veidotu diskrētā veidā pilnu sinusa signāla periodu. Šādam signālam izejot caur zemo frekvenču filtru rodas sinusa veida signāls ar frekvenci 400Hz. Pārveidotāja darbības vadība kopumā tiek realizēta uz 16 bitu ciparu signālu apstrādes procesora.
Veikto pētījumu un aprēķinu rezultātā tika secināts, ka ir iespējams realizēt maiņstrāvas pārveidotāju ar dotiem parametriem, izmantojot komponentes un tehnoloģijas, kuras ir brīvi pieejamas iegādei, pie tam visas pārveidotājā izmantotās komponentes tika izvēlētas tā, lai ierīces ražošana būtu pēc iespējas ekonomiski izdevīga.
No darba rezultātiem var secināt, ka procesora izmantošana maiņstrāvas pārveidotājos jeb invertoros ir izdevīgāka salīdzinot ar analogās tehnikas izmantošanu, jo tā tiek samazināts komponenšu skaits izstrādājumā un parādās iespēja ātri ieviest izmaiņas pārveidotāja darbībā, izmainot procesora programmatūru. Papildus tam ražošanas laikā pazūd vajadzība daudz laika veltīt katra pārveidotāja regulēšanai, jo visi signāli tiek apstrādāti ciparu veidā un to darbību ļoti maz ietekmē komponenšu vērtību svārstības. |