Abstract |
Šī bakalaura darba galvenais mērķis ir izpētīt optisko sazarotāju konstrukciju un uzbūvi, un izanalizēt ienesto vājinājumu sazarotājā.
Bakalaura darbs sastāv no teorētiskās un eksperimentālās daļas, kur teorētiskājā daļā tika apskatītas optiskās šķiedras pārraides sistēmas izmantošanas priekšrocības un trūkumi. Ir arī apskatīts šķiedras uzbūves princips, un kā notiek gaismas izplatīšanās process gaisvadu iekšienē gan vienmodas, gan daudzmodu optiskajā šķiedrā. Vājinājums ir viens no optiskās šķiedras sistēmas svarīgākajiem parametriem, kuru mūsdienu inženieriem,būvējot, sakaru līnijas, būtu jāņem vērā, lai signāls nonāk līdz optiskajam uztvērējam. Darbā ir aprakstīts kāpēc un kādos gadījumos rodas vājinājums, un kā to samazināt. Darbā ir sniegta informācija par pasīviem elementiem sakaru līnijās - optiskajiem sazarotājiem, kā arī par to veidiem un īpašībām.
Eksperimentālajā daļā tika mērīts jaudas līmenis dažādos vienmodas optiskajos sazarotāju slēgumos un aprēķināts ienestais vājinājums X, Y un 1/16 kokveida sazarotājos. Izmantotajiem optiskajiem sazarotājiem bija dažādi sazarojuma koeficienti un līdz ar to, darbā tika apskatīts, kā mainās vājinājums, ja ir pieslēgti vienmērīgie, vai nevienmērīgie sazarotāji. Mērījumi bija veikti pie 1310 un 1550 nm gaismas viļņa garumiem.
Darbs ir paredzēts tehnisko augstskolu studentiem un jaunajiem inženieriem, lai sniegtu priekšstatu par optiskās šķiedras pārraides sistēmas darbības principiem, tās pielietojumu un optisko sazarotāju izmantošanas priekšrocībām šajās sistēmās.
Bakalaura darbā ir : 85 lappuses, 69 attēli, 14 tabulas, 15 formulas, 58 literatūras avoti un 39 pielikumi. |