Abstract |
Šī bakalaura darba ar projekta daļu Kartinga rāmja konstrukcija mērķis ir uzprojektēt izturīgu un vieglu rāmi elektriskajam sacīkšu automobilim. Rāmis ir uzprojektēts līdz stadijai, kad tam ir izplānotas akumulatorbateriju un elektriskā motora atrašanās un stiprināšanas vietas, ir izprojektēts priekšējo riteņu grozāmasis un stiprinājumi pie rāmja, ir paredzēta arī vieta stūres stienim, tātad uztādot visas nepieciešamās detaļas un mezglus sacīkšu auto būs gatavs lietošanai.
Informācija par analogiem sacīkšu automobiļiem, to konstruktīvajiem risinājumiem un uzbūvi tika iegūta izmantojot internetu, ārzemju grāmatas un konsultējoties ar pasniedzējiem. Rāmja konstrukcija un izgatavošanas materiāls tika izvēlēti tā, lai rāmis sanāktu pēc iespējas vieglāks un tā izmaksas nebūtu augstas. Rezultātā plika rāmja svars ir tikai nedaudz virs 10 kg, kas ir labs rādītājs. Lai nonāktu pie šāda rezultāta uzprojektētā elektomobiļa rāmja lieces un vērpes izturība tika paredzēta neliela, jo slodzes uz rāmi būs nelielas, arī balstiekārta ir paredzēta bez atsperojuma, bet veicot rāmja lieces un vērpes izturības aprēķinus to rezultāti sanāca pārsteidzoši augsti. Rāmis ir izprojektēts iespējami šaurs un zems, lai tiktu sasniegts iespējami zemāks svars, rites un gaisa pretestība.
Rāmja un detaļu inženiertehniskie risinājumi tika veikti izmantojot datorprogrammu, kas aprēķinātās vērtības ļoti skaidri un saprotami vizualizē uz attiecīgo detaļu virsmām, veicot aprēķinus noskaidrojās, ka izprojektēto detaļu stiprības rādītāji vairākkārtēji pārsniedz nepieciešamās prasības.
Šajā darbā tiek apskatīti vairāki populārākie rāmju veidi, novērtējot projektējamā rāmja pielietojumu, ekspluatācijas apstākļus un vidi, tiek izvēlēts vispiemērotākais rāmja konstrukcijas tips, pēc kura principiem tiek izprojektēts un veikti inženiertehniskie aprēķini. Darbs ir uzrakstīts latviešu valodā. |