Abstract |
Ārtelpa ir viens no faktoriem, kas ietekmē cilvēka veselību un vēlmi dzīvot veselīgi, sportojot vai pavadot laiku ārtelpā, piemēram, pie ūdens. Ūdensmalas tiek pastāvīgi izmantotas, bet to potenciāls nav pilnībā atklāts, piemēram, aktīvā dzīvesveida kontekstā. Nereti attīstot ūdensmalu arhitektūru par ilgtspējīgu un veselīgam dzīvesveidam labvēlīgu vidi tiek aizmirsts, bet tieši daudzpusīgs labiekārtojums norāda, vai cilvēki uzturēsies ārtelpā. Aktīvu dzīvesveidu Latvijā atbalsta tikai 15% valsts iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Mazkustīga dzīvesveida problēma ir risināma vairākos līmeņos, tai skaitā, pilsētplānošanas līmenī, kuru plāno arhitekts.
Bakalaura darbā “Rīgas publisko ūdensmalu potenciāls aktīvā dzīvesveida kontekstā” tiek meklēti risinājumi ūdensmalu labiekārtošanā, kas būtu piemēroti aktīvam dzīvesveidam, jo mazkustīgums ir viens no lielākajiem 21. gs sabiedrības izaicinājumiem, kas kļuvis aktuāls arī Latvijā. Šī problēma ir saistīta ar visām dzīves jomām, bet pilsētplānošanas līmenī tā ir risināmā tiešā veidā, labiekārtojot un uzlabojot vidi.
Bakalaura darbs sastāv no 3 nodaļām, tajā pētīti ūdensmalu plānošanas principi un savā starpā salīdzināti dažādi pēdējā laika ūdensmalu projekti, kas izvēlēti pēc atlasītiem kritērijiem, kā arī tiek veikta iedzīvotāju anketēšana un lauku pētījums Lucavsalas ūdensmalās. Darbs sastāv no 71 lapaspusēm, 39 attēliem, 2 tabulām, 3 pielikumiem, 61 izmantotiem avotiem. |