Abstract |
Diplomdarba (maģistra darba projekta daļas) tēma ir „Nodokļu administrācijas darbības ēnu ekonomikas apkarošanā”.
Ēnu ekonomikas apkarošana ir sarežģīts un laikietilpīgs process, līdz ar to šī problēma ir aktuāla vienmēr. Latvijā pastāv vairākas nozares un jomas, kurās ēnu ekonomikas līmenis ir tik augsts, ka ar godīgu komercpraksi uzņēmējs vairs nespēj ilgi tirgū darboties, jo agrāk vai vēlāk iestājas maksātnespēja. Līdz ar to komersanti meklē risinājumus, kā samazināt izmaksas, tai skaitā, nodokļu maksājumus budžetā. Ēnu ekonomikas samazināšana līdz minimumam ir iespējama tikai mainot un uzlabojot esošos procesus Valsts ieņēmumu dienesta un citu valsts pārvades iestāžu darbībā, kā arī veicot izmaiņas normatīvo aktu prasībās.
Diplomdarba (maģistra darba projekta daļas) mērķis ir izstrādāt priekšlikumus VID darbības pilnveidošanai, lai samazinātu ēnu ekonomiku
Pētījuma objekts ir ēnu ekonomikas apkarošanas iespējas jomās, kurās konstatējama izvairīšanās no nodokļu nomaksas lielos apmēros. Pētījuma priekšmets ir ēnu ekonomikas lielais apjoms, kuru veido uzņēmēji, negodprātīgi optimizējot nodokļus un rīkojoties pretstatā atļautajiem likumiem un noteiktajām normām, kā arī nodokļu sistēmas un likumdošanas sistēmas nepilnības un nodokļu kontroles darba pilnveidošanas nepieciešamība.
Darba pirmajā daļā tiek apskatīts ēnu ekonomikas apjoms Latvijā, noskaidroti tā rašanās cēloņi, kā arī aplūkoti VID darbības rezultāti ēnu ekonomikas apkarošanā, kas sasniegti īstenojot nodokļu kontroles funkciju. Otrajā daļā aplūkotas jomas un nozares, kurās konstatējama vislielākā izvairīšanās no nodokļu nomaksas un kuras veido lielāko ēnu ekonomikas daļu Latvijā. Aplūkota izvairīšanas no PVN nodokļa nomaksas, tai skaitā, lietoto automašīnu tirdzniecības nozarē konstatētie pārkāpumi, kā arī iejaukšanās elektronisko kases aparātu darbībā ar mērķi samazināt ar nodokli apliekamo bāzi, lai tādējādi samazinātu nodokļu maksājumus valsts budžetā. Trešajā nodaļā aplūkots VID paveiktais ēnu ekonomikas apkarošanā un VID nākotnes ieceres ēnu ekonomikas samazināšanā. Trešajā nodaļā arī izstrādāti un apkopti dažādi ieteikumi VID darbības uzlabošanai un ēnu ekonomikas samazināšanai.
Darba teorētiskā vērtība ir saistīta ar autores apkopoto un analizēto informāciju par ēnu ekonomikas apjomu Latvijā un nākotnes iespējām tās samazināšanā, kā arī priekšlikumu izstrāde, kuru realizēšanas rezultātā tiks samazināta ēnu ekonomika un palielināts iekasēto nodokļu apjoms valsts budžetā.
Darba kopējais apjoms ir 50 lappuses, neskaitot pielikumus. Darbs sastāv no ievada, trīs galvenajām izklāsta daļām, kas sadalītas 7 apakšnodaļās, secinājumiem, priekšlikumiem, bibliogrāfiskā saraksta un 3 pielikumiem. Darbā iekļauti 5 attēli un 3 tabulas, kas paskaidro un ilustratīvi demonstrē darba saturu. Darba izstrādei izmantoti 20 dažādi literatūras avoti. |