Abstract |
Latvijas muitas arvien vairāk pievērš uzmanību preču plūsmas kontrolei ar riska analīzes palīdzību. Izmantojot risku analīzi, muitas amatpersonas spēj ne tikai labāk kontrolēt preču plūsmas, bet arī ātrāk veikt savus pienākumus. Muitas rīcībā ir plaša operatīvās informācijas bāze par uzņēmumiem, precēm, preču cenām, preču riska grupām un valstīm, firmām, kas ar tām saistītas, iepriekšējiem pārkāpumiem un vēl daudz citas informācijas.
Bakalaura darba mērķis ir izpētīt muitas risku vadības pamatnostādnes, identificēt muitas risku vadības risinājumus muitas režīmu piemērošanā principus, ka arī analizēt muitas risku mazināšanas pasākumus un to rezultātus. Lai sasniegtu mērķi tika analizēti MKP 0240 darbības principi, tika noskaidroti risku un risku vadības jēdzieni, to raksturojums, kā arī tika analizēta statistika par MKP 0240 darbības rezultātiem.
Bakalaura darbs sastāv no 3 nodaļām, kuras tiek sadalītas 12 apakšnodaļās. Pirmā nodaļa raksturo muitas dienestu darbību. Tajā tiek aprakstītas Valsts ieņēmuma dienesta darbība, muitas Pārvaldes darbība, ka arī MKP 0240 darbība. Otrajā nodaļā tiek aprakstītas muitas procedūras, to klasifikācija. Trešajā nodaļā smalki tiek raksturota katra no pielietojamām procedūrām MKP 0240. Šajā nodaļā tiek analizēta noformēto procedūru statistika par periodu no 2013.gada līdz 2015.gadam. Trešā nodaļa raksturo riskus un risku vadību. Šajā nodaļā tiek klasificēti riski, kā arī tiek aprakstīti katras muitas procedūras specifiski riski, to kontroles vide un kontroles pasākumi. Pēc bakalaura darbā veiktiem pētījumiem, tika secināts, ka MKP 0240 būtiskākas muitas procedūras ir izlaišana brīvā apgrozībā, izvešana, tranzīts un glabāšana muitas noliktavā. Muitas dienesti izmanto riska pārvaldību, lai veiktu efektīvu un racionālukontroli. Risku vadības procesu iedala piecos posmos – risku identificēšana, risku analīze, risku novērtēšana un prioritāšu noteikšana, rīcība, izvērtēšana.
Bakalaura darbs sastāv no 71 lapas, darbā ir iekļauti 13 attēli un 11 tabulas. Bakalaura darba izstrādei tika izmantota informācija no mācību grāmatām, kā arī no elektroniskiem resursiem un interneta avotiem. |