Abstract |
Liels skaits tīmekļa vietņu joprojām tiek projektētas un izstrādātās līdzīgi kā pirms desmit gadiem, kaut arī ir notikusi ievērojama tīmekļa tehnoloģiju attīstība un veikti plaši pētījumi par lietotāju saskares pieredzi. Dažos gadījumos tas notiek, jo ir grūtības mainīt ieradumus vai procedūras, citos gadījumos ir grūti saprast, kā praktiskā darbā pielietot pētījumu rezultātus. Līdzīgi kā citās nozarēs, arī tīmekļa vietņu izstrādes jomu kompetences vēsturiski attīstījušās silosos – aizmugursistēmu izstrāde, priekšgalsistēmu izstrāde, lietotāja saskarne, informācijas arhitektūra, lietotāja saskares pieredze, bet gala rezultāts ir tikai viens kopējs – tīmekļa vietne. Lai varētu izstrādāt labu gala produktu, katram tīmekļa vietnes izstrādē iesaistītajam speciālistam jābūt pamatzināšanām visās iepriekš minētajās jomās.
Lai gan tīmekļa vietne sastāv no daudz dažādiem elementiem, tomēr ir svarīgi apskatīt ne tikai katru no tiem atsevišķi, bet arī noskaidrot, kas kopumā lietotājiem vietnes apmeklējumu padara patīkamu, un atrast metodes un pieejas, kas to nodrošina. Lietotāju iesaistes pētījumi nodarbojas tieši ar šādu jautājumu risināšanu. Balstoties uz iepriekšējiem pētījumiem psiholoģijā, tie pārbauda, kas aizrauj lietotājus, un meklē raksturīgās pazīmes, kas izraisa šādas izjūtas saskarē ar tehnoloģijām.
Maģistra darbs izskata veidus kā izmantot lietotāju iesaisti tīmekļa vietņu projektēšanas un izstrādes procesā, balstoties uz iepriekšējiem pētījumiem šajā jomā. Maģistra darba mērķis ir atrast, aprakstīt un pārbaudīt risinājumus tīmekļa vietņu projektēšanai un izstrādei, kas palielina lietotāju iesaisti un palīdz sasniegt lapas mērķus. Maģistra darbs lielākoties ir attiecināms uz priekšgalsistēmu izstrādi.
Maģistra darbs apskata lietotāju iesaistes iepriekšējos pētījumus un apkopo lietotāju iesaistes raksturīgās pazīmes. Tālāk tīmekļa vietņu izstrādes labākās metodes un projektēšanas šabloni tiek sasaistītas ar lietotāju iesaistes raksturīgajām pazīmēm. Pēc tam tiek izstrādāta metode, kā lietot maģistra darbā atrastos lietotāju iesaistes paņēmienus tīmekļa vietņu izstrādē. Noslēgumā tiek pārbaudīts vai izvirzītā metode palīdz uzlabot lietotāju iesaisti un vai šī metode palīdz labāk sasniegt tīmekļa vietnes mērķus.
Maģistra darbs sastāv no 75 lapām, 41 bildes, 5 tabulām un 27 atsauksmēm. |