Abstract |
Anotācija
Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un Pilsētplānošanas fakultātes 4. kursa studentes Jekaterinas Olonkinas bakalaura darbs ir par tēmu „Neortogonāla plānojuma ergonomika”. Teorētisko izpēti papildina pieredze neortogonālu objektu izstrādē.
Neskatoties uz ortogonālā plānojuma praktiskumu, arhitekti meklē iedvesmu ārpus tā robežām par spīti izaicinājumiem, ko izraisa nestandarta formas. Iniciatīvas iemesls var būt ne arhitekta ambīcijas vien, bet arī iespējama ortogonālās struktūras neatbilstība dažiem cilvēka dzīves aspektiem.
Darba mērķis ir palīdzēt pārvarēt grūtības nestandarta struktūru izstrādē, kliedējot neizpratni par tām no arhitektūras ergonomikas pozīcijas, akcentējot plānojuma izstrādi kā projekta atbildīgāko stadiju.
Darbs sastāv no teorētiskās, analītiskās un praktiskās daļas:
1. nodaļā jeb teorētiskajā daļā tiek izpētītas cilvēka un arhitektūras formas attiecības. Arhitektūras vēsture palīdz izprast dažādu formu un to pielietojuma koncepciju rašanās kontekstu. Tiek aprakstītas nozares, kustības un individuālie pētījumi, veltīti cilvēka vajadzībām; tiek izveidoti ergonomiskie kritēriji.
2. nodaļā, jeb analītiskajā daļā tiek izpētīti tīru struktūru uzbūves likumi ar mērķi noskaidrot to projektēšanas īpatnības un piemērotību cilvēkam; iegūts to salīdzinājums pēc ergonomiskiem kritērijiem. Tiek izpētīti struktūru sintēzes veidi, izmantojot pasaules arhitektūras piemērus.
3. nodaļā, jeb praktiskajā daļā tiek aprakstīts dažu neortogonālo objektu izstrādes process, izvērtēts no arhitektūras ergonomikas viedokļa. Rezultātā tiek sastādīti šī procesa metodiski norādījumi.
Darbā tiek secināts, ka ergonomiskais ieskats ienes skaidrību nestandarta struktūru pielietojumā, reizē veicinot cilvēkam piemērotu rezultātu un padarot projektēšanas procesu sakārtotu. Ņemot vērā izteiktu interesi par nestandarta arhitektūras formām mūsdienās, izprast par cilvēka dabu ir tikpat svarīgi, cik apgūt modernākus formu modelēšanas līdzekļus.
Atslēgas vārdi: neortogonāla, ģeometriska, plastiska struktūra, nestandarta forma, ergonomisks neortogonāls objekts, plānojums.
Darbs rakstīts latviešu valodā, tā apjoms ir 66 lapaspuses, ieskaitot 157 attēlus, tam ir 5 pielikumi, un izmantoti 48 informācijas avoti. |