Abstract |
Bakalaura darba Slānekļa gāzes iegūšanas tehnoloģija mērķis ir izpētīt slānekļa gāzes iegūšanas tehnoloģiju hidrauliskā šķelšana. Darbā tika noskaidrots slānekļa gāzes potenciāls Eiropā un pasaulē, slānekļa gāzes sastāvs un raksturojošie rādītāji, kā arī aptuvenās ieguves izmaksas. Darba autors apskatīja galvenos slānekļa gāzes ieguves etapus un aprakstīja slānekļa gāzes iegūšanas procesu un nepieciešamo aprīkojumu. Darbā liela uzmanība tika pievērsta ieguves procesa riskiem un to novērtējumiem.
Projekta daļā tika izstrādāts sašķidrinātas naftas gāzes (SNG) apgādes tehniskais projekts pirts Klauģis Lazdonas pagastā Madonas rajonā. Šī daļa sastāv no 6 paskaidrojuma lapām un 8 rasējumiem, kas pievienoti pielikumā.
Secināts, ka hidrauliskās šķelšanas tehnoloģija rada lielu oglekļa dioksīda emisiju daudzumu, kā arī rada risku iedzīvotāju veselībai un izraisa negatīvu ietekmi uz vidi. Fakti, tai skaitā nozares iekšējā informācija, liecina, ka ieguves procesā var notikt un notiek dažādi negadījumi, un ka tie rada nopietnu risku videi un ūdens resursiem. Procesā praktiski nav iespējams izvairīties no metāna noplūdēm un toksisku, kancerogēnu ķimikāliju noplūdēm, kas tiešā veidā ietekmē gaisa, ūdens un augsnes kvalitāti, kā arī rada nopietnu risku cilvēku veselībai. Daudzas no šīm ietekmēm nav tikai vietējā mēroga vai pārejošas. Tām var būt reģionāla vai pat globāla ietekme. Ūdens un gaisa piesārņojuma gadījumā ietekme var saglabāties vairāku paaudžu garumā.
Darba apjoms 53 lpp., tajā ir 6 tabulas, 26 attēli, 10 formulas, kā arī izmantots 20 literatūras avoti. Darbam pievienoti 12 pielikumi. |