Abstract |
ANOTĀCIJA
Šajā darbā ir apskatītas nanoizmēra daļiņu īpašības gan metālisku, gan nemetālisku, kuru izmērs ir mazākas par 100nm. Darba mērķis bija noskaidrot nanodaļiņu pielietošanas iespējas radiācijas terapijas un onkoloģiskajos izmeklējumos, izmantoto iekārtu kaitējuma samazināšanai, kas rodas pacientu apstarojot ar augstas enerģijas elektromagnētisko starojumu- rentgenstarojumu vai gamma starojumu.
Darbs sastāv no ievada, analītiskā apskata daļas, pētījumu un aprēķinu daļas, pētījuma rezultātu apskata daļas un secinājumiem.
Analītiskā apskata daļā aprakstīti galvenie fizikālie faktori, kas ietekmē rentgenstarojuma un gamma starojuma absorbciju vai cita veida vājināšanu nanoizmēra struktūrās. Veikts rentgenstaru un nanodaļiņu galveno īpašību apraksts, kā arī MLC, jeb daudzlapiņu kolimatora funkciju un īpašību apraksts.
Pētījumu un aprēķinu daļā aprakstīta tērauda aizsargbloku izveide, kuri izmantoti pētījuma veikšanai, aprakstītas izmantoto saistvielu uzvedības īpašības eksperimentu gaitā, kā arī tās salīdzinātas savā starpā. Veikti eksperimenti, lai pārbaudītu nanodaļiņu absorbcijas spējas rentgenstarojumam un pārbaudītas volframa nanodaļiņu smērvielas dozas samazināšanas potenciāls starp aizsargbloku malām.
Pētījuma rezultātu apskates un secinājumu daļās veikts iegūto rengenattēlu apskate un izvērtēšana, kā arī iegūto rezultātu apstrāde, kuros iegūtie rezultāti īsi aprakstīti secinājumu daļā.
Veicot rezultātu apskati, noskaidrots, ka volframa nanodaļiņu smērvielai piemīt ļoti labas absorbcijas spējas, lai samazinātu dozu, ko saņem pacients un pateicoties to mazajam izmēram, tās spēj sekmīgi aizpildīt ļoti mazus tilpumus. Izmantojot volframa nanodaļiņu smērvielu, lai aizpildītu spraugas starp aizsargbloku kopīgajām malām iegūts, ka saņemto dozu uz tērauda bloku saskares vietām iespējams samazināt aptuveni trīsdesmit divas reizes.
Darbā izmantotas trīsdesmit pieci attēli, desmit tabulas un trīs formulas. Izmantoti divdesmit astoņi literatūras avoti. Kopējais darba apjoms ir sešdesmit viena lappuse. |