Abstract |
Diplomprojekta autore Katrīna Kamene izstrādāja darbu, kura temats ir „Maršrutu plānošanas pilnveidošana kravas autotransporta uzņēmumos”. Diplomprojekta mērķis ir izpētīt un analizēt maršrutu plānošanu kravu pārvadājumiem, izdarīt secinājumus par maršrutu plānošanas kārtību un izdarīt priekšlikumus maršrutu plānošanas uzlabošanai.
Loģistika un kravu pārvadājumi iegūst ar vien lielāku lomu 21.gadsimta globalizācijā. Notiek nepārtraukta kravu pārvietošana starp dažādām valstīm, un Latvija atrodas tranzītu ceļu krustpunktā. Atrodoties ģeogrāfiski izdevīgā vietā notiek manāma kravu pārvadājumu palielināšanās un tās rezultātā Latvijas uzņēmējiem rodas nepieciešamība plānot kravu maršrutus tā, lai spētu apmierināt klientu vajadzības pēc precīzu kravu piegādēm un tai pašā laikā, lai izmantotu pēc iespējas mazāk uzņēmuma līdzekļus.
Ņemot vērā Centrālās Statistikas pārvaldes datus pēdējo trīs gadu laikā ir konstatējams pārvadājumu apjoma pieaugums (par 15.2 % 2013.gadā salīdzinājuma ar 2012.gadu), līdz ar to pieaug arī pasūtījumu skaits jeb apkalpojošo klientu skaits. Pētījuma laikā tiek konstatēts, ja vienam uzņēmuma darbiniekam ir jāplāno vairāk kā 200 pasūtījumi dienā, tad pasūtījuma plānošana kļūst neefektīva un notiek maršrutu pārklāšanās. Netiek vairāk ievērota noteikta maršrutu shēma, un maršrutu plānojums Rīgā kļūst haotisks. Pētījuma laikā pavadot darba dienas ar transporta nodaļu vadītājiem, tiek konstatēts, ka pārāk daudz laika tiek pavadīts kravu atdošanā vai saņemšanā pie klientiem. Tās var būt par līdz 3 stundām dīkstāvē.
Lai novērstu maršrutu pārklāšanos, uzņēmumos kas nodarbojas ar salikto kravu pārvadājumiem, kuru rīcībā aptuveni ir 30 automobiļu liels autoparks, nepieciešams ieviest maršrutu plānošanas programmu „Metrotec”. Bet lai samazinātu dīkstāves laiku transporta menedžerim pirms katras adreses jāsazinās ar piegādes vietu, lai precizētu laiku, kad var ierasties iekraut vai izkraut kravu. Kā arī nosaka maksimālo15 min gaidīšanas laiku.
Diplomprojekts sastāv no 3 nodaļām., tā apjoms ir 60 lappuses. Tajā ir iekļauti 30 attēli, 18 tabulas. Darbā izmantotas 17 bibliogrāfiskās saraksta vienības. |